Choose your language:

Dlaczego warto używać opakowań wysyłkowych z recyklingu?

W niedawno przeprowadzonych badaniach okazało się, że 52% wszystkich Europejczyków uważa, że karton jest najbardziej ekologicznym opakowaniem wysyłkowym. Ale czy rzeczywiście tak jest? W rzeczywistości wiele osób patrzy tylko na naturalnie wyglądającą estetykę opakowania, zapominając, że aby produkt był ekologiczny, musimy spojrzeć na pełny cykl jego produkcji, czyli od momentu pozyskania surowców do jego utylizacji po zużyciu.

PAPIER VS PLASTIK:
MIT O EMISJI
DWUTLENKU WĘGLA

Kluczowym aspektem, który wpływa na ślad węglowy produkcji papieru lub plastiku jest energia zużywana do wydobycia i przetwarzania. W 2011 roku, w pracy badawczej przygotowanej przez Zgromadzenie Irlandii Północnej podkreślono, że „wyprodukowanie torby papierowej wymaga ponad cztery razy więcej energii niż wyprodukowanie torby plastikowej.”

Pomimo tego, że papier jest zasobem naturalnym, do jego produkcji zużywa się rzeczywiście 2,7 razy więcej energii i generuje 1,6 razy więcej gazów cieplarnianych niż w przypadku produkcji plastiku.  Według Environmental Paper Network’s Paper Calculator, do wyprodukowania 1 tony pierwotnego włókna papierowego potrzeba około 32 milionów BTUs energii. Ilość energii jest mniejsza w przypadku papieru z recyklingu: 22 miliony BTUs na 1 tonę. 

Ponadto, do produkcji papieru potrzeba 17 razy więcej wody niż do produkcji plastiku. Nawet podstawowa kartka papieru celulozowego formatu A4 pochłania do 20 litrów wody podczas swojej produkcji. W rzeczywistości produkcja papieru jest procesem pochłaniającym olbrzymie zasoby wody: papier produkowany jest z drzew potrzebujących wody, zaś drzewa przerobione na zrębki drzewne, gotowane są w wodnym roztworze chemicznym, a następnie poddawane procesowi bielenia, będącym najbardziej wodochłonną częścią produkcji.

Warto także porównać papier i plastik podczas transportu – torby papierowe są od sześciu do dziesięciu razy cięższe niż lekkie torby plastikowe, i jako takie wymagają więcej transportu i związanych z nim kosztów. Dla porównania, do przewiezienia 2 milionów toreb papierowych potrzeba około 7 ciężarówek, podczas gdy do przewiezienia takiej samej ilości toreb plastikowych potrzebna jest jedna ciężarówka.

Wreszcie, używanie toreb papierowych generuje pięć razy więcej odpadów stałych niż używanie toreb plastikowych. Wśród odpadów wytwarzanych przez przemysł papierniczy i celulozowy znajdują się nie tylko odpady papierowe i opakowaniowe, ale również osady po obróbce, szlam wapienny, grys wapienny, ług zielony, popiół kotłowy i paleniskowy, osady po płuczce oraz pozostałości po obróbce drewna

Źródła:
Report on the State of the Global Paper Industry – Environmental Paper Network (2018)
Comparison of Environmental Impact of Plastic, Paper and Cloth Bags – Northern Ireland Assembly (2011)

ZAMKNIJ PĘTLĘ RECYKLINGU!

Opakowania papierowe czy plastikowe – żadne z nich nie są idealne, ponieważ zużywają energię i produkują odpady. W tej sytuacji najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić dla środowiska, jest zmniejszenie ilości opakowań poprzez inwestycję w wysokiej jakości i bardzo wytrzymałe rozwiązania opakowaniowe oraz wybór opakowań wykonanych z plastiku lub papieru z certyfikatem FSC.

Opakowania pochodzące z recyklingu nie tylko oszczędzają zasoby naturalne i energię, które byłyby potrzebne do wyprodukowania plastiku lub papieru od podstaw, ale także pomagają zmniejszyć nadmiar odpadów, które niszczą środowisko.

Główne korzyści z zakupu produktów pochodzących z recyklingu:

1. Zmniejszenie ilości odpadów i zanieczyszczeń
2. Przyczynianie się do zmniejszania się wysypisk śmieci
3. Oszczędność pieniędzy i tworzenie się nowych miejsc pracy
4. Redukcja zużycia energii i nowych zasobów


Ponadto, kupując produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, wspieramy firmy, które inwestują w recykling i innowacje w zakresie odzysku, dając im możliwość wykorzystania odpadów jako nowych materiałów w procesie produkcyjnym. To jest to, co nazywamy „pętlą recyklingu”.

Sprawdź nasze ekologiczne
opakowania wysyłkowe!

Koperty bąbelkowe
Classic

Torby wysyłkowe
Co-Ex Filbags

Przezroczyste koperty wysyłkowe
Filbag Clear

Masz pytania?

Dołącz do
Newslettera