Choose your language:

JAK ZWIĘKSZYĆ EFEKTYWNOŚĆ ŁAŃCUCHA DOSTAW ZA POMOCĄ OPAKOWAŃ WYSYŁKOWYCH

W obecnej trudnej sytuacji gospodarczej wiele firm jest zmuszonych do redukcji kosztów transportu, optymalizacji powierzchni magazynowej i innych elementów zintegrowanego łańcucha dostaw. W tym artykule zagłębiamy się w temat strategicznego przejścia od tradycyjnych pudeł kartonowych do bardziej wydajnych, opłacalnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie opakowań wysyłkowych. Dowiesz się z niego, jak właściwy dobór opakowania wysyłkowego może przyczynić się do znacznego zwiększenia efektywności łańcucha dostaw i pomóc firmom z branży e-commerce spełnić rygorystyczne wymogi nowej unijnej dyrektywy opakowaniowej.

Kartonowe pudełko: czy to już przeżytek?

W dynamicznym świecie e-commerce skromne kartonowe pudełko od dawna odgrywa kluczową rolę w transporcie towarów od producentów do konsumentów. Korzystanie z tradycyjnych kartonowych pudeł ma jednak istotną wadę – zajmują one znaczną ilość miejsca, zarówno w magazynach, jak i podczas transportu.

Magazyny są często zastawione długimi rzędami takich kartonów, co powoduje spadek wydajności magazynowania i ogranicza całkowitą przepustowość magazynów. Ta nieefektywność przestrzenna przekłada się na zwiększone koszty operacyjne dla firm, ponieważ są one zmuszone do inwestowania w coraz to większą powierzchnię magazynową, aby pomieścić rosnące ilości towarów.

Tradycyjne kartonowe pudełka zajmują za dużo przestrzeni magazynowej

Przejście na mniejsze, lepiej dopasowane opakowania wysyłkowe, takie jak koperty wysyłkowe lub foliopaki kurierskie, to dobre rozwiązanie tego problemu. Przyjmując strategię opakowaniową, która maksymalizuje wykorzystanie dostępnej przestrzeni, można skutecznie odzyskać cenną powierzchnię w magazynach firmy. Co więcej, jest to nie tylko sposób na optymalizację przestrzeni magazynowej, ale także – na zminimalizowanie zapotrzebowania na rozbudowane obiekty magazynowe, co może prowadzić do znacznych oszczędności.

Ale korzyści wykraczają poza sam magazyn. Mniejsze i bardziej dopasowane opakowania zmniejszają ogólną objętość każdej przesyłki, co okazuje się być niezwykle ważne na etapie transportu. Zmniejszenie objętości pozwala bowiem na załadowanie większej liczby przesyłek do jednego vana czy ciężarówki, optymalizując wykorzystanie przestrzeni i zużycie paliwa.

Zdjęcie: Tima Miroshnichenko for Pexels

Dopasowane opakowania wysyłkowe to skuteczny sposób na redukcję kosztów transportu

„Waga wymiarowa” paczki, czyli technika wyceny paczek stosowana przez większość firm kurierskich i pocztowych, sprawia, że wysyłka mniejszych przedmiotów w pudełkach jest znacznie droższa niż wysyłka w dopasowanych opakowaniach, takich jak foliopaki kurierskie.

Ale to nie wszystko. W świecie, w którym troska o środowisko jest jednym z najważniejszych priorytetów, warto pamiętać, że przejście na mniejsze opakowania ma również pozytywny wpływ na klimat. Przy większej liczbie paczek transportowanych w jednej podróży, ślad węglowy przypadający na jeden produkt zmniejsza się, co z kolei przyczynia się do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska procesu wysyłki.

Optymalizacja kosztów logistyki: czas pożegnać się z dodatkowymi wypełniaczami

Zapewnienie bezpiecznego transportu towarów to podstawowy cel firm z branży e-commerce, niezależnie od branży. Jednak konwencjonalne podejście do tego problemu, polegające na zabezpieczaniu pustych przestrzeni w pudełkach z tektury falistej wypełniaczami, niesie za sobą niezamierzone konsekwencje dla naszego środowiska. 

Większość wypełniaczy pustych przestrzeni jest wykonana z pierwotnych materiałów niepoddawalnych recyklingowi (np. plastiku czy papieru pochodzącego z niezrównoważonych praktyk produkcyjnych). Oczywiście, na rynku istnieją też rozwiązania biodegradowalne, ale wyższa cena często zniechęca firmy do ich stosowania.

Optymalizacja procesów magazynowych? Wybierz koperty wysyłkowe!

Koperty zapewniają idealne dopasowanie i bezpieczeństwo Twoich produktów, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych wypełniaczy pustych przestrzeni. Dokonując tej zmiany, firmy mogą pożegnać się z nieekonomicznymi wypełniaczami i przyjąć rozwiązanie opakowaniowe, które nie tylko chroni ich produkty, ale także jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Pozbądź się pustych przestrzeni i wypełniaczy, aby odzyskać czas

Korzyści wykraczają również poza względy ekologiczne; równie przekonujące są korzyści finansowe! Eliminacja wypełniaczy pustych przestrzeni nie tylko zmniejsza koszty, ale także usprawnia proces pakowania. Przekłada się to na cenną oszczędność czasu w przygotowywaniu paczek, pozwalając firmom przekierować swoje zasoby na inne cele…

Przejście na mniejsze, dopasowane opakowania wysyłkowe, takie jak koperty bąbelkowe czy foliopaki kurierskie, to nie tylko oszczędność przestrzeni i pieniędzy – to także oszczędność czasu. Gdy odejdziesz od tradycyjnych pudełek na rzecz kopert czy foliopaków, Twoi pracownicy będą mogli się cieszyć uproszczonym procesem pakowania!

Postaw na opakowania wysyłkowe, których nie trzeba składać

W przeciwieństwie do pudełek, które trzeba złożyć, folipaki i koperty wysyłkowe są od razu gotowe do użycia. To oszczędność czasu i energii pracowników. Pakowanie w kartonowe pudła składa się zazwyczaj z aż 4-5 etapów: od kilkustopniowego montażu samego pudełka, przez dodatkowe wypełnienie, aż po zaklejenie taśmą. Tymczasem w przypadku kopert i foliopaków po prostu wkładamy produkt, zaklejamy kopertę w miejscu zamknięcia i przyklejamy etykietę wysyłkową – proste, prawda?

Prostota korzystania z kopert i foliopaków kurierskich sprawia, że cały proces pakowania staje się płynniejszy i bardziej efektywny. Potwierdzają to badania PAC Worldwide z 2021 roku, które jednoznacznie wykazały, że stosowanie foliopaków kurierskich znacznie zwiększa wydajność. Podczas gdy jedna osoba może załadować 50 do 70 pudełek na godzinę, w tym samym czasie może ona zapakować od 60 do 90 foliopaków.

Oszczędność czasu to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności łańcucha dostaw

Taki wzrost produktywności oznacza, że pracownicy są w stanie w tym samym czasie skompletować więcej paczek albo skupić się na innych ważnych zadaniach, które wymagają ich specjalistycznej wiedzy, przyczyniając się do bardziej wydajnego i produktywnego środowiska pracy.

Czas zaoszczędzony na operacjach pakowania można wykorzystać na realizację innych kluczowych aspektów łańcucha logistycznego, dzięki czemu cały proces jest bardziej elastyczny i szybciej reaguje na potrzeby szybko zmieniającego się rynku.

Zdjęcie: Ketut Subiyanto for Pexels

Koperty wysyłkowe i foliopaki kurierskie nie tylko pozwalają zaoszczędzić na przestrzeni magazynowej, kosztach wypełniaczy i transportu, ale także ułatwiają pracę osobom odpowiedzialnym za przygotowanie paczek do wysyłki. Podsumowując, rezygnacja z pudełek (i wypełniaczy pustych przestrzeni) na rzecz mniejszych, bardziej dopasowanych opakowań wysyłkowych jest korzystna zarówno dla firm, pracowników, jak i dla planety.

Nowa dyrektywa opakowaniowa UE to Twoja szansa na optymalizację logistyki

Nadchodzi zmiana paradygmatu na rzecz bardziej zrównoważonych praktyk w sektorze e-commerce, a firmy myślące przyszłościowo już teraz przygotowują się do zbliżających się zmian. Komisja Europejska, świadoma rosnącego problemu odpadów opakowaniowych, zamierza wprowadzić w życie szereg nowych przepisów, począwszy od wprowadzenia wskaźników w zakresie recyklingu, a skończywszy na ujednoliceniu etykiet ekologicznych.

Z wiodącym celem zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych o 15% do 2040 r., nowa dyrektywa opakowaniowa UE kładzie nacisk na zwiększanie odsetka odpadów nadających się do recyklingu, ale także na minimalizację powstających odpadów w ogóle. Jednym z instrumentów PPWD jest także wprowadzenie limitu pustej przestrzeni w opakowaniach (max. 40%). Limit ten wpłynie na przestrzeń, która w pudełkach często zapełniania jest różnego rodzaju wypełniaczami, takimi jak ścianki działowe, skropaki, papier, bibuła czy folia bąbelkowa. 

Konsekwencje tych przepisów są jasne: firmy będą musiały dostosować swoje strategie wysyłkowe do nowych standardów. Limit 40% pustej przestrzeni będzie miał zastosowanie, przy czym niektóre rodzaje produktów e-commerce będą z niego zwolnione, ale ich producenci nadal będą podlegać przepisom dotyczącym minimalizacji ilości odpadów opakowaniowych.

Jak dostosować logistyczny łańcuch dostaw do nowej dyrektywy opakowaniowej?

Jednym z kluczowych aspektów tej transformacji będzie efektywne wykorzystanie przestrzeni – co na etapie transportu bezpośrednio przekłada się na mniejszą emisję CO2. Pudełka kartonowe, z ich nieodłącznym problemem marnowania przestrzeni, staną się coraz bardziej niezgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju w świetle nowych przepisów. 

Na szczęście na rynku opakowaniowym istnieją alternatywy, a firmy mogą aktywnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, dokonując strategicznego przejścia z tradycyjnych pudeł kartonowych na bardziej ekologiczne opakowania wysyłkowe. Stosując bardziej efektywne pod względem wykorzystania przestrzeni opcje, takie jak koperty wysyłkowe i foliopaki kurierskie, firmy mogą nie tylko dostosować się do nieuchronnie zbliżających się nowych unijnych regulacji, ale także odblokować przestrzeń magazynową i obniżyć koszty operacyjne.

Zdjęcie: Tima Miroshnichenko for Pexels

Poza samą zgodnością z przepisami, zwrot w kierunku bardziej kompaktowych opakowań to również przejaw szerszego ruchu w kierunku prawdziwie zrównoważonych praktyk transportowych. Europa dąży do osiągnięcia ambitnych wskaźników ograniczenia emisji, ale i sami konsumenci coraz chętniej wybierają firmy, które wykazują się odpowiedzialnością społeczną, między innymi poprzez zaangażowanie w ochronę środowiska. 

Popyt na eko opakowania wysyłkowe będzie tylko rósł

Ciężar trwającego kryzysu klimatycznego jest powszechnie dostrzegany przez konsumentów – z raportu Pew Research z 2021 r. wynika, że aż 72% osób w 17 krajach rozwiniętych wyraża obawy dotyczące zagrożeń dla ich zdrowia i życia wynikających ze zmian klimatycznych. Ten wzrost świadomości podkreśla rosnące zrozumienie bezpośrednich zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, prowadząc do wzrostu popytu na zrównoważone rozwiązania wśród konsumentów.

Przez długi czas uważano, że walka o klimat jest toczona głównie przez najmłodsze pokolenia – tzw. Zetki i Millenialsów. Najnowsze dane pokazują, że tak nie jest. Dziś coraz więcej osób ze wszystkich grup wiekowych i grup dochodowych zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą ocieplenie klimatu, i domaga się zmian., Warto zauważyć, że nie jest to jedynie zmiana postaw konsumentów; zmieniają się również ich zachowania.  IBM Institute for Business Value ustalił, że ponad połowa konsumentów jest skłonna zapłacić wyższą cenę za podobny produkt od bardziej ekologicznej marki (2022).

Badanie nastrojów amerykańskich konsumentów z 2020 roku (McKinsey) wykazało z kolei, że ponad 50% z nas zapłaciłoby więcej za produkt zapakowany w ekologiczne opakowanie – takie jak nasze eko koperty wysyłkowe.

Zdjęcie: Kampus Production for Pexels

Trudne warunki w gospodarce wymuszają optymalizację kosztów logistyki – ale nie muszą oznaczać odejścia od ekologii

Biorąc pod uwagę, że kryzys kosztów życia i inflacja nadal bardzo dotkliwie wpływają na gospodarki państw europejskich, znalezienie równowagi między zrównoważonym rozwojem a kosztami stało się kluczowe. W tym trudnym klimacie gospodarczym zarówno firmy, jak i konsumenci uważnie przyglądają się swoim budżetom.

Firmy stoją dziś przed niełatwym zadaniem: jak wprowadzać coraz to bardziej ekologiczne praktyki a jednocześnie skutecznie zarządzać rosnącymi kosztami. Praktyczną odpowiedzią na ten dylemat jest wybór opakowań wysyłkowych, które zajmują mniej miejsca.

Zamiast inwestować w kosztowne ekologiczne alternatywy, takie jak biodegradowalne wypełniacze, które mogą jeszcze bardziej nadwyrężyć budżet lub spowodować konieczność podniesienia cen produktów, firmy mogą osiągnąć swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, wybierając opakowania, które oszczędzają miejsce. To skuteczna strategia, która pozwala firmom proaktywnie stawić czoła wyzwaniom finansowym i nie rezygnować z dbałości o środowisko.

Nie tylko zgodność z EU Packaging Directive: ekologiczne opakowania to strategiczny ruch biznesowy

Przemiany w preferencjach konsumenckich, które obecnie obserwujemy, są odzwierciedleniem szerszego procesu transformacji społecznej w kierunku priorytetowego traktowania zrównoważonych produktów i praktyk. Dzięki aktywnemu wdrażaniu bardziej zrównoważonych, efektywnych przestrzennie alternatyw do tradycyjnych opakowań wysyłkowych, firmy mogą jednocześnie dostosować się do obowiązujących przepisów, zaoszczędzić na kosztach operacyjnych i przyczynić się do tworzenia bardziej świadomej ekologicznie przyszłości branży e-commerce.

W wyborze ekologicznych opakowań wysyłkowych nie chodzi już wyłącznie o zgodność z przepisami; jest to raczej przemyślany krok w kierunku bardziej zrównoważonego i konkurencyjnego modelu biznesowego. Firmy, które szybciej dostrzegą i zareagują na tę zmianę, mogą zyskać nie tylko w zakresie lojalności najbardziej pro-ekologicznych konsumentów, ale także w lepszym dopasowaniu się do ewoluujących oczekiwań coraz bardziej świadomego społecznie rynku.

Optymalizacja logistyki dzięki eko opakowaniom wysyłkowym: to nie musi być skomplikowane!

W dynamicznie zmieniającym się świecie e-commerce, w którym efektywność przestrzenna przeliczana jest na pieniądze, pudełka, do których zdążyliśmy się tak przyzwyczaić, okazują się mieć poważną wadę – po prostu zajmują zbyt dużo miejsca, zarówno w magazynach, jak i w transporcie. Przejście na mniejsze, lepiej dopasowane opakowania wysyłkowe, takie jak nasze ekologiczne koperty bąbelkowe i foliopaki kurierskie, to korzystny ruch – zarówno dla firm, jak i dla naszej planety.

Zdjęcie: Maor Attias for Pexels

Oszczędzaj czas i koszt magazynowania

Wybór opakowań wysyłkowych, które optymalizują dostępną przestrzeń, pozwala firmom pożegnać się z koniecznością stosowania drogich i nieekologicznych wypełniaczy oraz utrzymywania zbyt dużych powierzchni magazynowych, uwalniając środki na bardziej krytyczne cele.

Innym aspektem usprawnienia łańcuchów dostaw za pomocą mniejszych, dopasowanych opakowań wysyłkowych jest uwolniony czas. Korzystanie z kopert lub foliopaków kurierskich jest łatwiejsze – nie ma potrzeby skomplikowanego montażu opakowań lub wkładania do nich dodatkowych wypełniaczy. Pakowanie staje się płynniejsze i szybsze, dzięki czemu pracownicy mogą zrobić więcej w tym samym czasie lub poświęcić swój czas na inne pilne zadania.

Zwiększ efektywność łańcucha dostaw dzięki optymalizacji magazynu

Odejście od kartonowych pudełek pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale także wpisuje się w rosnącą globalną świadomość dotyczącą proekologicznych praktyk w logistyce i transporcie. Ponieważ preferencje konsumentów wciąż ewoluują, przyjęcie innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań opakowaniowych staje się koniecznością. Jest to dodatkowo spotęgowane przez wspomniane wcześniej zmiany w dyrektywie opakowaniowej UE.

Propozycje Komisji Europejskiej są wyraźnym sygnałem zmian zachodzących na rynku opakowań wysyłkowych. Wprowadzając wymierne zobowiązania na rzecz zrównoważonych praktyk, UE chce udowodnić, że firmy powinny być w stanie chronić swoje produkty podczas transportu bez narażania na szwank środowiska naturalnego.  

Wiele firm e-commerce już teraz próbuje znaleźć dla swoich produktów złoty środek pomiędzy rentownością ekonomiczną a dbałością o środowisko. W związku z tym przyjmowanie innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają jednocześnie efektywność, opłacalność i zrównoważony rozwój, staje się koniecznością.

Przejście na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania wysyłkowe, takie jak koperty bąbelkowe lub foliopaki kurierskie, to prosta, ale strategiczna zmiana, którą możesz wprowadzić już teraz, aby usprawnić łańcuch dostaw w swojej firmie i wyprzedzić konkurencję.

W FILMAR jesteśmy dumni, że możemy oferować zróżnicowaną gamę ekologicznych produktów, które przyczyniają się do ochrony naszej planety, a jednocześnie pozwalają firmom zwiększyć wydajność poprzez optymalizację logistyki. Odkryj nasze wytrzymałe koperty bąbelkowe, wykonane w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu i papieru z certyfikatem FSC oraz nasze eko foliopaki kurierskie Co Ex Filbag (80% z recyklingu), które nie tylko oszczędzają miejsce w magazynie, ale także pomagają zmniejszyć emisje podczas transportu.

Ponadto, dla wszystkich przedmiotów, które wymagają dodatkowej warstwy ochrony, oferujemy folię bąbelkową w 50% pochodzącą z recyklingu i w pełni nadającą się do recyklingu. Wszystkie nasze rozwiązania stanowią wyraz naszego zaangażowania w dostarczanie właścicielom firm e-commerce zrównoważonych i przystępnych cenowo rozwiązań w zakresie opakowań wysyłkowych.

Wybierz nasze ekologiczne, certyfikowane opakowania wysyłkowe już dziś: